Miasta partnerskie

Współpraca partnerska to spotkanie dwóch gmin w celu realizacji wspólnych interesów i zacieśniania więzów przyjaźni z uwzględnieniem europejskiej perspektywy.

Jeana Baretha.

O szczegółach współpracy z zagranicznymi miastami partnerskimi oraz Bukowiną Tatrzańską można przeczytać w poniższych plikach do pobrania.

Wymbritseradiel - od 1992 roku do 2010 roku

Herb gminy Wymbritseradeel

Wymbritseradiel w Holandii to pierwsza gmina, z którą podpisaliśmy umowę o partnerstwie. Współpraca między gminami trwała 18 lat. Z powodu zmian administracyjnych i likwidacji Wymbritseradiel oficjalnie w 2010 r. zakończono współpracę obu gmin.

Königstein im Taunus - od 2005 roku

Herb gminy Königstein im Taunus

W 2004 roku pojawiła się idea współpracy pomiędzy gminami. Rok później na Kórnickim Zamku doszło do podpisania umowy o partnerstwie pomiędzy gminami Koenigstein i Kórnik. 


Königstein im Taunus to miasto leżące w Hesji - ok. 25 km od Frankfurtu nad Menem. Składa się z trzech dzielnic Falkenstein, Mammolshain i Schneidhain, które kiedyś stanowiły odrębne miejscowości.

Atrakcjami turystycznymi, które przyciągają do tego przepięknego starego miasta są: uzdrowiska, Muzeum Narodowe oraz ruiny zamku.


Urząd Gminy

Stadt Königstein im Taunus
Burgweg 5
61462 Königstein im Taunus

Humań - od 2018 roku

Herb gminy Humań

Humań to miasto leżące w obwodzie czerkaskim w środkowej Ukrainie.

Miasto ma bardzo bogatą historię związaną także z polskim rodem magnackim Potockich. Duża liczba cennych zabytków: Park Zofiówka, dawny klasztor Bazylianów, katolicki kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz grób rabina Nachmana, twórcy chasydyzmu – to najważniejsze z miejsc, które godne są odwiedzenia.


Urząd Gminy

plac Sobornosti 1
region Czerkasy
20300 Humań

Bukowina Tatrzańska - od 2015 roku

Herb gminy Bukowina Tatrzańska

Gmina Bukowina Tatrzańska obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych Białką, rzeką rwącą, czystą, wypływającą z serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym - Spisz. Ich odrębność, odmienna historia i kultura, a jednocześnie wzajemne przenikanie się tworzą specyficzny "klimat Pogranicza", dostrzegany na pierwszy rzut oka i stanowiący o niepowtarzalności.


Gminę tworzy 8 wsi: na grzbietach i stokach Pogórza Gliczarowskiego rozciąga się Bukowina Tatrzańska, a w jego dolinach leżą Groń i Leśnica, zaś najbardziej na południe wysunięte są Brzegi. W dolinie Białki, na lewym jej brzegu leży Białka Tatrzańska, a na przeciwnym, należące już do Spisza - Czarna Gór, Jurgów i Rzepiska.


Położona u stóp Tatr, centrum narciarstwa, dysponująca 10 kolejami krzesełkowymi i 30 wyciągami narciarskimi, miejsce nieskażonej przyrody, czystych wód, gorących term, licznych tras wspinaczkowych, szlaków turystycznych, gościnnych kwater i wybornej kuchni regionalnej, miejsce styku trzech kultur: podhalańskiej, spiskiej i romskiej, żywego folkloru i tradycyjnego rzemiosła.


Urząd gminy

ul. Długa 144 
34-530 Bukowina Tatrzańska


Telefony: 

+48 18 20 77 202
+48 18 20 00 870


fax: 18 20 00 879
email: gmina@bukowinatatrzanska.pl
strona Urzędu Gminy Bukowina Tatrzańska: 
https://ugbukowinatatrzanska.pl/