Rajski San Blas – z wizytą u Indian Kuna | Serwis Miasta i Gminy Kórnik
Oficjalny serwis Miasta i Gminy Kórnik
Kontrast Rozmiar tekstu

Kalendarium

Pokaż tylko:

Rajski San Blas – z wizytą u Indian Kuna

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Podróżnika z Kórnika.

Rajski San Blas – z wizytą u Indian Kuna
Podróż do Ameryki Środkowej - Panama i Kostaryka

Kiedy jako dzieci w szkole dostawaliśmy za zadanie narysować bezludną wyspę – na kartce papieru pojawiała się łacha piachu, dwie palmy na krzyż, duże słońce na niebie i błękitny ocean wokół. Wtedy jeszcze nie przypuszczaliśmy, że takie wyspy istnieją naprawdę, a my na kilku z nich spędzimy swoją wymarzoną podróż!
Archipelag Guna Yala (San Blas) to miejsce rajskie nie tylko ze względu na swój wygląd. Oczywiście szumiące na wietrze palmy kokosowe, egzotyczne śpiewy ptaków, krystalicznie czysta woda Morza Karaibskiego i kolorowe rafy robią olbrzymie wrażenie, ale to co jest niesamowite i co sprawiło, że zamarzyło nam się tam wyjechać - to ludzie!
Indianie Kuna Yala to wyjątkowa społeczność, żyjąca w zgodzie z tradycją i naturą, z poszanowaniem kultury i otaczającej ich przyrody. W spokoju, bez natłoku turystów, często nawet bez pieniędzy. Archipelag ponad 360 wysp (wielu bezludnych), na których żyją to terytorium niezależne od Panamy z własnym rządem, wojskiem i kodeksem zasad. Co więcej – to miejsce, w którym rządzą kobiety! Pięknie ubrane w tradycyjne molas – kobiety Kuna mają decydujący głos w wielu istotnych dla społeczności kwestiach.
I choć celem naszej podróży miała być przede wszystkim Kostaryka – trekking wokół wulkanów, kąpiele w wodospadach, spacery na podwieszanych mostach dziewiczego lasu mglistego i podziwianie leniwców (która oczywiście też nas zachwyciła i o której również opowiemy). Okazało się, że to jednak niewielkie terytorium San Blas – całkowicie skradło nasze serca – i cząstkę tego niezwykłego miejsca mamy nadzieję pokazać również Wam! Zapraszamy 

 

Wstęp jest bezpłatny. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu: +48 61 8 170 021 lub osobiście w Bibliotece Publicznej w Kórniku.

rajski krajobraz