Oficjalny serwis Miasta i Gminy Kórnik
Kontrast Rozmiar tekstu

„Molekularne elektrownie” – wykład Prof. UAM dr hab. Małgorzaty Wojtkowskiej z Wydziału Biologii UAM w Poznaniu, w ramach cyklu „Spotkania z nauką” w Filii w Kórniku/Bninie

Biblioteka Publiczna w Kórniku i Wydział Biologii UAM w Poznaniu, zapraszają na cykl wykładów „Spotkania z nauką”.

Trzeci wykład pt. „Molekularne elektrownie” poprowadzi Prof. UAM dr hab. Małgorzata Wojtkowska (Zakład Bioenergetyki, Instytut Biologii Molekularnej i Biotechnologii, Wydział Biologii UAM w Poznaniu).

Pani Profesor zajmuje się badaniem mitochondriów organizmów modelowych takich jak ameba i śluzowce. Interesuje się identyfikacją oraz analizą funkcjonalną kompleksów białkowych odpowiedzialnych za prawidłowe wprowadzanie białek do mitochondriów. W ostatnich latach zajmuje się badaniem poza jądrowych kolistych cząsteczek mitochondrialnego DNA w chorobie Parkinsona.

W ramach wykładu udzielona zostanie odpowiedź na pytanie czym są i skąd pochodzą mitochondria oraz dlaczego uważane są za najmniejsze molekularne elektrownie w naszych komórkach? Ponadto będzie można dowiedzieć się
w jaki sposób badania nad mitochondriami znajdują zastosowanie w leczeniu chorób człowieka.

Wykład odbędzie się 28.09 (sobota) o godz. 17:00, w Filii w Kórniku/Bninie przy ul. Rynek 16 (wejście od ul. Kościelnej).

Wszystkich chętnych prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 691 448 221.

plakat promujący prelekcję z cyklu "Spotkania z nauką" w bibliotece w Bninie