Honorowi Obywatele Miasta i Gminy Kórnik
Oficjalny serwis Miasta i Gminy Kórnik
Kontrast Rozmiar tekstu

Honorowi Obywatele Miasta i Gminy Kórnik

Kazimierz Bałęczny

Podczas uroczystości, jaka odbyła się 28 marca w bnińskim ratuszu oficjalnie wręczono Kazimierzowi Bałęcznemu tytuł honorowego obywatela miasta i Gminy Kórnik. Szczegółowo o karierze zawodowej i zasługach tego urodzonego w Czmońcu, doświadczonego inżyniera pisaliśmy przed miesiącem (w numerze 5/2012 z 9 marca 2012 r.). Dziś przypomnijmy jedynie, że obok wielu zasług,  jako dyrektor poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przyczynił się on do zmodernizowania „trasy katowickiej” z Kórnika do Poznania oraz rozbudowy dróg zbiorczych. W uroczystości wzięli udział członkowie Kapituły Nadawania Tytułów Honorowego Obywatela i Zasłużonego dla Miasta i Gminy Kórnik. Ceremonii wręczenia aktu nadania tytułu i złotego medalu z nazwiskiem wyróżnionego dokonali: Przewodniczący Rady Miejskiej, a zarazem przewodzący pracami wymienionej wyżej Kapituły Maciej Marciniak oraz Burmistrz Gminy Kórnik Jerzy Lechnerowski, który wnioskował o uhonorowanie Kazimierza Bałęcznego. Obok radnych, urzędników oraz rodziny, na sali obecni było także wielu innych gości. Pierwszy kórnicki Honorowy Obywatel ze wzruszeniem podziękował za wyróżnienie. Wspomniał o tym, że jego kariera w drogownictwie rozpoczęła się od modernizacji drogi Kórnik - Śrem, a zakończyła po czterdziestu pięciu latach przebudową S-11 pomiędzy Kórnikiem a Poznaniem. Zaznaczył, że nigdy nie jest tak, iż wszystko można zawdzięczać jednemu człowiekowi. Wymienił więc osoby, które miały wielki wkład w jego dokonania. Miłe słowa skierował do obecnych na sali: Tadeusza Suwary (obecnie Transprojekt Warszawa, kiedyś dyrektor generalny GDDKiA), prof. Andrzeja Ryżyńskiego - doświadczonego nauczyciela akademickiego i Rektora Politechniki Poznańskiej dwóch kadencji oraz do swojego następcy na stanowisku dyrektora oddziału GDDKiA Marka Napierały. Wiele pochwał skierował także pod adresem przedstawicieli władz, począwszy od nieobecnych ale usprawiedliwionych: byłego wojewody Włodzimierza Łęckiego i byłego marszałka Stefana Mikołajczaka, po burmistrza Jerzego Lechnerowskiego i jego dawnego następcę Hieronima Urbanka. Za wsparcie podziękował także rodzinie. Nie zabrakło także kilku słów o kórnickim harcerstwie i kwesty na rzecz Hufca Kórnik. Po przemówieniach gości, miłą uroczystość zakończył toast lampką szampana oraz mniej już oficjalne spotkanie przy kawie w pobliskiej restauracji.

Krystyna Antkowiak

W pierwszym dniu XXVIII Kórnickich Spotkań z Białą Damą 2023 (17 czerwca 2023 roku) na scenie na Placu Niepodległości oficjalnie wręczono Krystynie Antkowiak tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Kórnik.

Hanna Straus

W pierwszym dniu XXVIII Kórnickich Spotkań z Białą Damą 2023 (17 czerwca 2023 roku) na scenie na Placu Niepodległości oficjalnie wręczano tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Kórnik. Hanna Straus akt nadania tytułu odebrała kilka dni później.

Jacek Kozłowski

W pierwszym dniu XXVIII Kórnickich Spotkań z Białą Damą 2023 (17 czerwca 2023 roku) na scenie na Placu Niepodległości oficjalnie wręczono Jackowi Kozłowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Kórnik.

Anna Rauk

W pierwszym dniu XXVIII Kórnickich Spotkań z Białą Damą 2023 (17 czerwca 2023 roku) na scenie na Placu Niepodległości oficjalnie wręczono Annie Rauk tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Kórnik.

Tadeusz Rauk

W pierwszym dniu XXVIII Kórnickich Spotkań z Białą Damą 2023 (17 czerwca 2023 roku) na scenie na Placu Niepodległości oficjalnie wręczono Tadeuszowi Raukowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Kórnik.