Uwaga na włamywaczy! | Serwis Miasta i Gminy Kórnik
Oficjalny serwis Miasta i Gminy Kórnik
Kontrast Rozmiar tekstu

Uwaga na włamywaczy!

POLICJA ZWRACA SIĘ DO MIESZKAŃCÓW Z APELEM O ZACHOWANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA I ZABEZPIECZENIA MIENIA PRZED WŁAMYWACZAMI

Apelujemy o zwracanie uwagi na osoby obce poruszające się po klatkach schodowych, oglądające mieszkania. Uważajmy komu otwieramy drzwi gdy zadzwoni domofon. Sprawdźmy — kto naprawdę wchodzi na klatkę schodową, gdy otwieramy drzwi domofonem. Sprawcy mogą wykorzystać każdy pretekst, by wejść na korytarze bloku. Wzmóżmy czujność sąsiedzką, nie udzielajmy informacji o sąsiadach (np. o sprawach dotyczących godzin pracy, terminach urlopu, itp.) osobom, których nie znamy, a które w ten sposób mogą prowadzić rozpoznanie miejsca, które zamierzają okraść.

W przypadku zauważenia podejrzanych osób zapamiętajmy ich rysopis, a w przypadku podejrzanych pojazdów krążących w rejonie posesji zapamiętajmy numer rejestracyjny i niezwłocznie poinformujmy o tym Policję pod nr telefonu 997 lub 112.

W przypadku domów jednorodzinnych włamanie najczęściej następuje przez drzwi, lub okna poprzez ich wyważenie, uszkodzenie zamków bądź rozwiercenie ramy okiennej (bezgłośnie) i otwarcie metalowym wytrychem. Sprawcy kradną drobne, wartościowe przedmioty, biżuterię, podręczny sprzęt komputerowy i pieniądze pozostawione w domu. Po wejściu do mieszkania nie zostawiajmy dokumentów i kluczyków do samochodów na parterze mieszkania, na stolikach w łatwo widocznych i dostępnych miejscach. Bardzo ważnym elementem jest rozważenie zainwestowania w antywłamaniowe środki techniczne tj. drzwi, okna i rolety antywłamaniowe — są to bowiem najpopularniejsze drogi włamań. W domach jednorodzinnych często sprawcy wykorzystują okna usytuowanie w piwnicy, natomiast w domach wielorodzinnych, te usytuowane na parterze lub ostatnim piętrze. Dlatego też szczególnie te okna powinny być odporne na zbicie lub zabezpieczone specjalnymi roletami antywłamaniowymi. W trakcie włamania złodzieje niejednokrotnie starają się wyważyć drzwi. Stąd dobrym sposobem powinno być wyposażenie ich w odpowiednią blokadę uniemożliwiającą takie działanie. Uzupełnieniem wszystkich mechanizmów antywłamaniowych mogłaby być instalacja alarmowa. Należy również pomyśleć o zabezpieczeniu drzwi do garaży i piwnic.

Oprócz technicznych środków zabezpieczenia domu czy mieszkania warto również pamiętać o najprostszych sposobach (niewymagających nakładów finansowych) i wyrabiać w sobie nawyki, które mogą uchronić nasz dom przed włamaniem. Zgodnie z powiedzeniem "to okazja czyni złodzieja" najpierw powinniśmy przyjrzeć się swoim codziennym działaniom i sprawdzić, czy przed wyjściem z domu zawsze dokładnie zamykamy drzwi i okna. Nigdy nie powierzajmy kluczy osobom obcym, mało znanym. Uświadamiajmy swoje dzieci, aby również nikomu nie udostępniały kluczy do mieszkania. Zwracajmy również uwagę czy przy naszym domu nie kręcą się osoby, których wcześniej nie widzieliśmy.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, ŻE NIEOCENIONĄ OCHRONĄ JEST TZW. SOLIDARNOŚĆ SĄSIEDZKA – A WIĘC ZWRACANIE UWAGI NIE TYLKO NA SWOJE MIENIE, ALE TAKŻE NA SĄSIADÓW.

Łupem włamywaczy padają również ogródki działkowe. Jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem?

  • na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności,
  • nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką,
  • zabezpieczmy należycie drzwi i okna w swoim domku, załóżmy dobre zamki
  • uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy, kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych osób,
  • współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów,
  • opuszczając na dłużej swój ogródek działkowy, nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiada, by w miarę możliwości sprawdził, czy na posesji nie ma szkód, skosił trawę lub zagrabił liście, akcentując obecność „właściciela”.