Oficjalny serwis Miasta i Gminy Kórnik
Kontrast Rozmiar tekstu

Rusza konkurs "Nasz zabytek"

Dodano 2022-08-02

Zwycięski obiekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie - do 1 000 000 PLN

 

Plakat promocyjny konkursu "Nasz zabytek"

 

„Nasz Zabytek” to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym chcą przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Ważne! W konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome (z wyjątkiem miejsc upamiętniających wydarzenia historyczne, cmentarzy, mauzoleów, kurhanów, zabudowań w obrębie cmentarzy), wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa). 

Konkurs „Nasz zabytek” jest podzielony na dwie części:

 • I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie (8 sierpnia – 5 września 2022 r.);
 • II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start początek listopada 2022 r. – po zakończeniu I Konkursu).

W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna), kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Jak to zrobić?

I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie, 8 sierpnia – 5 września 2022 r.

 1. Znajdź zabytek w okolicy, który: jest dla Ciebie ważny, chcesz mu przywrócić świetności i stworzyć w nim miejsce ważne dla Ciebie i Twoich sąsiadów.
 2. Sprawdź, czy miejsce, które chcesz zgłosić to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej (należy np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).
 3. Zrób zdjęcie zabytku.
 4. Wypełnij i wyślij zgłoszenie.

 Ważne! Im więcej zgłoszeń na zabytek tym większe szanse na jego zwycięstwo. Zachęć do udziału w konkursie swoich sąsiadów, znajomych i bliskich!

II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku, nabór zgłoszeń zacznie się na początku listopada 2022 r. i potrwa przez 3 tygodnie.

 1. Zastanów się, w jaki sposób zabytek mógłby zostać wykorzystany w przyszłości?
 2. Jak może służyć Tobie i Twojej społeczności? Jakie nowe funkcje mógłby pełnić?
 3. Opisz swój pomysł i uzasadnij go.
 4. Wyślij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Jeśli nie masz dostępu do Internetu lub wypełnienie formularza sprawia Ci trudność, możesz zgłosić zabytek przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

Konkurs "Nasz zabytek" to projekt o charakterze regionalnym, ogłaszany sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak aby docelowo konkurs objął wszystkie województwa każdego roku.

Fundacja Most the Most przeprowadziła już 4 edycje konkursu Nasz Zabytek w 10 województwach budując konkretne i wymierne zaangażowanie społeczne:
10 konkursów na wybór zabytku ponad 3500 zgłoszeń zabytków od mieszkańców ponad 350 zgłoszonych zabytków 10 konkursów na wybór funkcji społecznej zwycięskich zabytków prawie 700 zgłoszeń na pomysł funkcji społecznej zwycięskich zabytków 10 zwycięskich zabytków.

W sierpniu 2022 r. ruszy także I Konkurs w województwach: małopolskim i śląskim. Jesienią 2022 r. odbędą się konkursy w województwach: mazowieckim, lubelskim oraz podkarpackim. W 2023 r. planujemy ponownie przeprowadzić konkursy w każdym z 16 województw. Harmonogram konkursów w pozostałych województwach znajduje się na stronie: https://mostthemost.pl/nasz-zabytek/#harmonogram

Zwycięskie zabytki do tej pory:

 • Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie),
 • Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie),
 • Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie),
 • Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie),
 • Dawny magazyn solny w Nowej Soli (woj. lubuskie),
 • „Murowaniec” w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie),
 • Dawna synagoga w Barczewie (woj. warmińsko – mazurskie) Budynek gospodarczy w Brusach (woj. pomorskie),
 • Dwór w Przytoniu (woj. zachodniopomorskie),
 • Budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach (woj. opolskie).