Pozostały już tylko dwa tygodnie - nie zwlekaj spisz się!

Dodano 2021-09-14

Do 30 września (w dni robocze) w godz. od 9:00 do 15:30 w Urzędzie Miasta i Gminy Kórnik można się spisać w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań.

Plakat informacyjny Narodowy Spis Powszechny 2021

Pamiętajcie, że zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.

Do spisania się potrzebne jest nr PESEL (nr PESEL osób, z którymi zamieszkujemy), powierzchnia domu, mieszkania (bez garażu i piwnicy), sektor pracy i miejsce pracy (wszystkich osób, które spisujemy czyli współzamieszkałych).

Jeśli nie masz możliwości przyjść się spisać, a rachmistrz się z Tobą nie skontaktuje możesz to zrobić poprzez samodzielne wypełnienie formularza spisowego on-line (na stronie spis.gov.pl) lub telefonicznie (pod numerem infolinii spisowej: +48 22 279 99 99). Trwa tylko kilka do kilkunastu minut, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę.

Grzywna za odmowę udziału w spisie powszechnym została przewidziana w art. 57 ustawy o statystyce publicznej, który stanowi: „kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie”. Kara może wynieść nawet 5.000,00 zł. Ta sama ustawa – w artykule 56, przewiduje również nałożenie kary, w postaci grzywny lub ograniczenia wolności do lat dwóch, na osobę, która w formularzu spisowym poda fałszywe dane.