Największych podatników obsługuje jeden urząd skarbowy w Polsce - i Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie.
Wyspecjalizowane urzędy skarbowe koncentrują się na dużych podmiotach gospodarczych.
Mniejsze podmioty z udziałem kapitału zagranicznego zostały przeniesione do zwykłych urzędów skarbowych.
Od 2021 roku obsługa największych firm w Polsce została przeniesiona do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego o zasięgu krajowym, który powstał na bazie I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.
Wyspecjalizowane urzędy skarbowe zajmować się będą obsługą średnich i dużych firm oraz innych podmiotów ważnych dla gospodarki, a obsługa mniejszych podmiotów z kapitałem zagranicznym przeniesiona została do zwykłych urzędów skarbowych.
I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie obsługiwać będzie podmioty z całego kraju, które prowadzą działalność o największej skali (tj. przychód/obrót netto powyżej 50 mln euro). Jemu też została przypisana obsługa NBP, banków państwowych i krajowych oraz banków hipotecznych, a także krajowych zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, podatkowych spółek kapitałowych i spółek giełdowych.
Wszystkie zmiany nastąpiły automatycznie, z mocy przepisów prawa. Firmy nie muszą zatem aktualizować danych rejestracyjnych w urzędzie skarbowym.
Zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniami Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 28 grudnia 2020 r.:
- w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu, do których zadania wykonywane są przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo (Dz.U. z 2020 r. poz. 24561,
- zmieniającym rozporządzenie w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. z 2020 r, poz. 24101.