Oficjalny serwis Miasta i Gminy Kórnik
Kontrast Rozmiar tekstu

Informacje o sprzedaży końcowej węgla

Dodano 2023-05-11

Miasto i Gmina Kórnik informuje, że od 16 maja ruszy sprzedaż końcowa węgla posiadanego przez gminy, sprowadzonego w ramach preferencyjnej ceny zakupu

Baryłka węgla trzymana na dłoni

Oszacowana ilość węgla przeznaczonego do sprzedaży końcowej wynosi:

  • groszek (sortyment 8 - 25 mm): 5 ton,
  • orzech (sortyment 25-50 mm): 7,5 tony.

Sprzedaż odbywać się będzie bez limitów ilościowych oraz ograniczeń terytorialnych. Takie zmiany wprowadza podpisana przez prezydenta RP nowelizacja ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

Zmiany w ustawie zakładają:

  • Wydłużenie okresu działania ustawowego systemu dystrybucji węgla; mieszkańcy, którzy byli uprawnieni do dodatku węglowego, będą mogli składać wnioski do 30 czerwca br. na węgiel pozostały w gminie, co pozwoli na wyprzedanie ewentualnie posiadanych przez gminy zasobów węgla. Sprzedaż końcowa może być prowadzona najpóźniej do 31 lipca 2023 r.
  • Brak limitu ilościowego; zniesienie istniejącego limitu ilościowego przypadającego na jedno gospodarstwo domowe. Tym samym niezależnie czy mieszkaniec zakupił już węgiel w ilości maksymalnej przewidzianej ustawą, będzie mógł zakupić dodatkową ilość węgla bez ograniczeń ilościowych.
  • Węgiel dla mieszkańców innych gmin; zgodnie z nowelizacją jest możliwy zakup węgla w innej gminie, o ile wnioskodawcy są uprawnieni do dodatku węglowego.

Nowy nabór wniosków na tzw. sprzedaż końcową rozpocznie się 16 maja 2023 roku i zakończy nie później niż 30 czerwca2023 roku. W sytuacji, gdy wniosek zostanie złożony poza wyznaczonym terminem, zostanie on pozostawiony bez rozpoznania.