II edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji
Oficjalny serwis Miasta i Gminy Kórnik
Kontrast Rozmiar tekstu

II edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji

II Ogólnopolski Test Dysleksji jest wstępną diagnozą, które pozwoli nie tylko wykryć osobiste objawy, ale także da pełniejszy obraz dysleksję wśród polskich uczniów

Zamyślone dziecko siedzi przy biurku nad zeszytem

Borykasz się z trudnościami w nauce? Czy rozumienie tekstu albo nauka zasad ortografii przychodzi Ci z wielkim trudem? A może jesteś rodzicem i dostrzegasz takie problemy u swojego dziecka? Mogą to być pierwsze symptomy dysleksji.

Jak się o tym przekonać? Doskonalą okazją będzie II edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji, dostępnego wolnego od opłat w dniach 7-13.10.2024 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Wystarczy zainstalować aplikację ZDAY lub zalogować się przez przeglądarkę. Wypełnienie testu zajmuje około 10-15 minut, a uczeń natychmiast pozna swój wynik. Projekt realizowany jest pod patronatem Akademii Humanitas.

Rezultatem będzie wyrażone w procentach prawdopodobieństwo występowania dysleksji, wraz z komentarzem wskazującym Twoje trudności oraz podpowiadającym dalsze kroki. Warto raz jeszcze podkreślić, że wynik testu należy rozumieć jako sugestię, czy warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. W żadnym wypadku nie stanowi on ostatecznej diagnozy.

II Ogólnopolski Test Dysleksji jest wstępną diagnozą, które pozwoli nie tylko wykryć osobiste objawy, ale także da pełniejszy obraz dysleksję wśród polskich uczniów. Po zakończeniu wydarzenia organizatorzy sporządzą raport "Dysleksja w Polsce w 2024 r.", który zostanie bezpłatnie udostępniony szkołom, kuratoriom, Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz wszystkim zainteresowanym.

Test nie zastąpi wizyty w poradni, ale może być wskazówką, że warto się do niej udać. Dysleksji nie należy się bać ani wstydzić - zdiagnozowano ją u wielu sławnych, odnoszących sukcesy osób.

Zbyt wielu uczniów dowiaduje się o możliwości posiadania dysleksji zbyt późno. Przez to osiągają gorsze wyniki na egzaminach, gdyż podlegają ocenie na takich samych zasadach jak pozostali - mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji. - Ogólnopolski Test Dysleksji pomoże zapobiec takim sytuacjom.

Zapraszamy na stronę https://zday.pl/dysleksja/ , gdzie znajdą Państwo szczegóły wydarzenia. Jest ono skierowane do uczniów od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż. Zalecamy, by za dzieci poniżej 13 roku życia test rozwiązali rodzice lub opiekunowie.

To bezpłatna inicjatywa portali edukacyjnych Dyktanda.pl i Zday.pl w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji cieszyła się wysoką frekwencją – wzięło w niej udział niemal 4000 uczniów. Wyniki te pozwoliły na przygotowanie raportu "Dysleksja w Polsce w 2023 r.", który wykazał, że trudności w nauce o podłożu dyslektycznym mogą dotyczyć nawet ponad połowy uczniów. To znacznie więcej niż wskazują oficjalne statystyki.

Zapraszamy do wzięcia udziału w teście już teraz. II Ogólnopolski Test Dysleksji jest dostępny bez opłat w dniach 7-13 października 2024 r.