W sobotę 13 marca, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności ze względu na sytuację epidemiczną, odbył się w Swarzędzu drugi etap popularnego w Wielkopolsce konkursu „Złota Żaba”.
„Złota Żaba” adresowana jest do uczniów klas VII i VIII wielkopolskich i lubuskich szkół podstawowych. Uczestnicy wybierają dziedzinę: matematyka lub język polski i literatura. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie tych, którzy myślą nieszablonowo. Biorący udział uczniowie stają przed wyzwaniem rozwiązania zadań szczególnych, wymagających - w mniejszym stopniu niż wiedzy - wyobraźni, kreatywności oraz umiejętności logicznego i niestereotypowego myślenia.
Organizowane od 28 lat konkursy „Złota Żaba” inspirują i dostarczają nauczycielom narzędzi do pracy z uczniami zdolnymi. Pomocą dla jednych i drugich jest wydany w 2018 r., kultowy już zbiór zadań pt. Lekcje twórczego myślenia ze Złotą Żabą. Zadania z tegorocznej i kilku poprzednich edycji publikowane są także na stronie internetowej zlotazaba.pl.
Organizator konkursu
Organizatorem Konkursu „Złota Żaba” jest Fundacja Edukacji Społecznej EKOS, która prowadzi w Swarzędzu I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz Szkołę Podstawową z Oddziałami Dwujęzycznymi Fundacji EKOS w Swarzędzu. Obie szkoły znane są z najwyższych efektów nauczania, a autorami zadań są nauczyciele w nich uczący oraz nauczyciele akademiccy z poznańskich uniwersytetów - Instytutu Filologii Polskiej UAM oraz Katedry Matematyki Stosowanej UEP.
II etap konkursu
W drugim etapie Konkursu wzięło udział 141 zakwalifikowanych uczestników – 78 z języka polskiego i literatury, 63 z matematyki. Nad bezpieczeństwem sanitarnym uczniów i przestrzeganiem zasad regulaminowych czuwała komisja konkursowa i kilkunastu wolontariuszy.
O miejscu uczestnika na liście wyników zadecyduje suma punktów za dwa etapy. Lista będzie ogłoszona 10 kwietnia na stronie internetowej – w tym roku ze względu na sytuację epidemiczną nie będzie tradycyjnej uroczystości wręczenia nagród. Prestiżowe statuetki Złotej Żaby i nagrody rzeczowe zostaną wysłane do szkół, gdzie odbiorą je laureaci i wyróżnieni. Nagrodą będzie także prawo przyjęcia do szkół Fundacji EKOS oraz związane z nim stypendium. Sukces ucznia to zawsze także zasługa jego nauczyciela. Dlatego w „Złotej Żabie” nagrody otrzymują również nauczyciele laureatów najwyższych miejsc.
Partnerzy
Przy organizacji „Złotej Żaby” z Fundacją EKOS współpracuje kilkuset dyrektorów szkół i nauczycieli - matematyków i polonistów. Konkurs wspierają i współfinansują jednostki samorządowe: Województwo Wielkopolskie, Powiat Poznański, Powiat Kościański, Powiat Szamotulski, miasta i gminy: Swarzędz, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Września. Nagrody sponsorują firmy: ENEA Operator, Biofarm, Terravita. Patronat medialny nad „Złotą Żabą” sprawuje Radio Poznań.