Czy Twoja miejscowość odnosi się z sercem do ruchu rowerowego?
Oficjalny serwis Miasta i Gminy Kórnik
Kontrast Rozmiar tekstu

Czy Twoja miejscowość odnosi się z sercem do ruchu rowerowego?

Trwa III edycja ogólnopolskich Badań Klimatu Rowerowego. Możecie w kilka minut ocenić warunki do jazdy rowerem w swojej miejscowości!


Od 14 sierpnia trwa III edycja Badań Klimatu Rowerowego 2024, którego celem jest nakreślenie wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach oraz dynamiki zmian w tym zakresie.

Ankieta adresowana jest do wszystkich użytkowników rowerów w Polsce, bez względu na to jak często i w jakim celu z nich korzystają. Wyniki badań zostaną opracowane w postaci raportów dla poszczególnych miejscowości oraz zbiorczo, w skali kraju. Raporty mogą być bardzo pomocnym narzędziem dla włodarzy miast i gmin. Wskażą one, jak mieszkańcy oceniają warunki do jazdy rowerem – ich mocne strony oraz to, co należy poprawić.

Udział w badaniach jest anonimowy. Wystarczy wypełnić ankietę dostępną na stronie: rowerowyklimat.pl, co zajmuje około 7 minut.

Zgodnie z metodologią ankietą objęte są wszystkie miasta powyżej 50 tys. mieszkańców oraz te z mniejszych miejscowości, które zgłosiły chęć udziału w badaniu.

III edycja badań będzie realizowana do 31 grudnia. Raporty z wynikami zostaną opublikowane w połowie 2025 roku. Więcej informacji o badaniach oraz wyniki poprzednich edycji znajdują się na stronie: rowerowyklimat.pl

Badania Klimatu Rowerowego są realizowane w cyklu dwuletnim w oparciu o metodologię Fahrradklima-Test, rozwijaną od 1998 roku przez Politechnikę Drezdeńską i stosowaną w wielu państwach europejskich, m.in. w Niemczech i we Francji.

Badania w Polsce przeprowadza po raz kolejny stowarzyszenie samorządowe Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA), które stawia sobie za cel zwiększanie roli aktywnych form mobilności oraz działanie na rzecz wzrostu jakości życia w miastach i gminach.

Podsumowanie:

Do końca roku trwa III edycja ogólnopolskich Badań Klimatu Rowerowego. Badania są adresowane do wszystkich osób, które korzystają z roweru. Udział w badaniach jest anonimowy. Wypełnienie ankiety internetowej zajmuje około 7 minut. Ankieta oraz dodatkowe informacje są dostępne na stronie rowerowyklimat.pl.

Realizator badania:

Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) – ogólnopolskie stowarzyszenie samorządowe zorientowane na promocję i poprawę warunków wszelkich form mobilności aktywnej. Stowarzyszenie ma na celu zwiększanie roli aktywnych form mobilności w polskich samorządach, działanie na rzecz wzrostu jakości życia w miastach i gminach członkowskich oraz wspieranie idei samorządu terytorialnego.

Głównym kierunkiem działania stowarzyszenia jest poprawa warunków i promocja mobilności aktywnej, czyli wszelkich form zaspokajania codziennych potrzeb transportowych, zakładających wykorzystanie naturalnej energii ludzi, realizowanej samoistnie lub w powiązaniu ze środkami transportu publicznego.

Polska Unia Mobilności Aktywnej jest członkiem Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF), która zrzesza ponad 60 organizacji działających na rzecz rozwoju ruchu rowerowego z 40 krajów.