Od 1 czerwca 2021 r. wśród biletów specjalnych ZTM Poznań dostępna będzie także nowa wersja biletu dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci. Oprócz obecnie obowiązującego biletu na 366 dni w cenie 120 zł (na strefę A+B+C+D), duże rodziny będą miały także do dyspozycji wersję biletu 4+ na 90 dni w cenie 30 zł. Uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miasta Poznania.
Wprowadzenie biletu jest efektem konsultacji z Radą Rodziny Dużej, która zawnioskowała o rozważenie rozszerzenia taryfy o bilet 4+ na okres krótszy niż 366 dni. Przypomnijmy, że bilet 4+ przysługuje rodzicom i dzieciom z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe z minimum czworgiem dzieci:
- w wieku do 18. roku życia,
- lub 24. roku życia w przypadku kontynuowania nauki,
- lub do ukończenia 26. roku życia w przypadku dziecka niepełnosprawnego legitymującego się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, któremu wydłużono czas edukacji.
Przez dziecko należy rozumieć dziecko własne, małżonka, przysposobione lub znajdujące się pod opieką prawną. Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego w związku małżeńskim lub samodzielnie wychowującego własne dziecko/dzieci.
Bilet przysługuje niezależnie od sytuacji materialnej, ale rodzina musi mieszkać w Poznaniu lub na terenie jednej z 19 gmin objętych porozumieniem transportowym. Są to: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Luboń, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.
Drugim istotnym warunkiem do zakupu biletu 4+ jest rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania w/w gminy, bez względu na to, czy te osoby osiągają dochód. W tym celu trzeba:
- złożyć Oświadczenie posiadacza karty PEKA dot. miejsca rozliczania podatku dochodowego w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM,
- przedłożyć pierwszą stronę kopii zeznania podatkowego lub kopię poświadczenia odbioru zeznania podatkowego złożonego drogą elektroniczną (UPO) lub zaświadczenie wydane przez naczelnika danego urzędu skarbowego lub decyzję wydaną przez naczelnika danego urzędu skarbowego.
Poprzez udostępnienie do wglądu jednego z powyższych dokumentów klient potwierdzi fakt rozliczenia podatku dochodowego w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub jednostki samorządu terytorialnego objętej porozumieniem międzygminnym za ostatni zakończony rok podatkowy przed złożeniem tego oświadczenia.
W przypadku klienta, który nie osiągnął dochodu lub nie był obowiązany do złożenia zeznania podatkowego, dokumentem potwierdzającym rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych w danym urzędzie skarbowym jest zaświadczenie wydane przez naczelnika tego urzędu wskazujące, iż był on organem właściwym miejscowo w sprawie opodatkowania tego pasażera podatkiem dochodowym od osób fizycznych za ostatni zakończony rok podatkowy.
Uprawnienie do biletu 4+ oraz sam bilet są zapisywane na indywidualnych kontach użytkowników w systemie PEKA oraz na imiennych kartach PEKA.
Katalog pozostałych dokumentów, których okazanie jest wymagane podczas zapisywania uprawnienia w systemie PEKA oraz na kartach PEKA:
- dowód osobisty stwierdzający tożsamość opiekuna prawnego;
- skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci lub inne dokumenty urzędowe potwierdzające daty urodzenia dzieci;
- legitymacje szkolne lub stosowne dokumenty ze szkoły bądź z uczelni poświadczające status ucznia lub studenta studiów I lub II stopnia;
- w przypadku dziecka niepełnosprawnego, które nie ukończyło 26. roku życia, a któremu wydłużono czas edukacji – orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
- imienne karty elektroniczne wszystkich członków rodziny upoważnionych do korzystania z uprawnienia.
Uprawnienie do korzystania z w/w biletu jest zapisywane do 30 czerwca następnego roku. W momencie zainteresowania klienta zakupem kolejnego biletu należy powtórzyć procedurę, czyli złożyć Oświadczenie posiadacza karty PEKA dot. miejsca rozliczania podatku dochodowego i przedłożyć dokument potwierdzający zapłacenie podatku na rzecz Poznania lub jednej z gmin objętych porozumieniem transportowym oraz zapisanie uprawnienia w systemie PEKA i karcie PEKA.
Uwaga! Osoby mające zapisane uprawnienia do biletu dla członków rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci na indywidualnych kontach PEKA oraz na kartach PEKA przed 2.12.2019 r., korzystają z tych uprawnień do końca ważności ulgi wg dotychczas obowiązującej procedury, tj. mogą zostać poproszone o okazanie dokumentu/ów potwierdzającego/ych zapłacenie podatku na rzecz Poznania lub jednej z gmin objętych porozumieniem transportowym w czasie, kiedy korzystały z tego biletu. Termin ważności zapisanej ulgi można sprawdzić po zalogowaniu się na indywidualnym koncie PEKA na stronie www.peka.poznan.pl, zakładka: „Moje konto”.