Oficjalny serwis Miasta i Gminy Kórnik
Kontrast Rozmiar tekstu

Bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 50-69 lat

Dodano 2023-02-13

Bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 50-69 lat refundowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi

 

Plakat promujący bezpłatne badania mammograficzne


Dnia 16 lutego 2023 r. przy Kórnickim Centrum Rekreacji i Sportu OAZA przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań. 

Zapisy na badania

Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu: +48 68 41 41 411  (od 8:00 do 16:00: pn.-pt.)

Po prostu przyjdź

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.

Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

Dlaczego warto robić mammografię?

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

Serdecznie zapraszamy!