Alpakoterapia, czyli lecznicza moc alpak!

Dodano 2022-05-05

Spotkanie integracyjne mieszkańców Borówca – uproszczona procedura realizacji zadania publicznego.

 

Alpaka karmiona z ręki

 

Alpaka to jedno z najbardziej urodziwych zwierząt, jakie można spotkać. Jest bystra, wrażliwa, a przy tym łagodna i przyjacielska. Jest znakomitym towarzyszem człowieka - zwłaszcza dzieci. Pozwala się karmić, głaskać i przytulać. Nie bywa agresywna i można jej zawsze zaufać. Te wszystkie cechy sprawiają, że jest wspaniałym terapeutą. Alpakoterapia jest jedną z dziedzin zooterapii - czyli leczenia z udziałem zwierząt - podobnie jak dogoterapia czy hipoterapia. Wyróżnia ją to, że zwierzętami, które mają wspierać terapeutę, są alpaki - czyli urocze zwierzęta, które już samym swoim wyglądem wzbudzają sympatię i poprawiają nastrój. Alpaki to zwierzęta niezwykle przyjazne, inteligentne i łagodne, w obyciu. Bardzo szybko można zyskać ich sympatię i zaufanie - nie wykazują zachowań agresywnych. Przebywanie z alpakami, wychodzenie z nimi na spacer, karmienie, głaskanie i przytulanie się do nich podwyższa poziom endorfin, uspokaja i dodaje pewności siebie. Warsztaty są dostosowywane indywidualnie do potrzeb i możliwości dzieci. To terapia, która jest nastawiona na działanie na strefę psychiczną. Pozwala łagodzić nerwice, lęki, depresje czy uzależnienia, pozwala wypełnić czas i łagodzić stres. Alpakoterapia jest też znakomitą formą wsparcia osób starszych oraz niepełnosprawnych - właściwie nie ma osoby, która nie wyniosłaby z niej korzyści dla zdrowia i stanu psychicznego. Alpaka jest świetnym lekarzem osób samotnych, lękliwych czy zapracowanych - zwłaszcza w dzisiejszym czasie kontakt z naturą i tak przyjaznymi zwierzętami jest, jak balsam dla duszy. Wybór tej formy terapii sprawdzi się przede wszystkim u osób, które nie mogą skorzystać z innej formy zooterapii np. z powodu lęku przed innymi zwierzętami lub alergii. Będzie to idealne rozwiązanie dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Niezwykle pogodne alpaki poprawiają samopoczucie, zarówno dzieciom, jak i opiekunom. Alpaki są to zwierzęta o bardzo łagodnym usposobieniu. Są zwierzętami płochliwymi i delikatnymi, zupełnie pozbawionymi agresji. Jedyną formą ich obrony jest ucieczka. Są przyjazne zarówno dla ludzi jak i dla innych zwierząt. Szczególnie pozytywnie nastawione są do dzieci. Interesują się otoczeniem i są bardzo inteligentne. Alpaki szybko uczą się nowych rzeczy, jak np. jedzenie człowiekowi z ręki czy chodzenie na smyczy. Bardzo lubią kontakt z człowiekiem, a sam ich wygląd wzbudza uśmiech i sympatię. Alpaki pomagają dotrzeć do dzieci, wskazują zachowania, które dzieci mogą naśladować.

CEL:

Przeprowadzenie warsztatów z Alpakami na świeżym powietrzu (spacery, zabawy, głaskanie), dzięki którym zauważalny będzie wpływ w sferze psychospołecznej, psychomotorycznej oraz emocjonalno - społecznej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Spotkanie ma na celu integrację mieszkańców Borowca.
Spotkanie z Alpakami zostanie wzbogacone o pokazy hipiczne na terenie stadniny pani Magdaleny Sztolberg -Prange Pani Magdalena użyczy nam swojego terenu, jak również przeprowadzi pokazy swoich koni oraz małych źrebaków.

MIEJSCE:

Borowiec, ul. Buczynowa - teren należący do gminy Kórnik.

GRUPA DOCELOWA: 

Adresatem zadania oferenta są osoby od 3 roku życia w górę, będące mieszkańcami gminy Kórnik a w szczególności wsi Borowiec oraz mieszkańcy wsi ościennych. Przewidziana grupa docelowa to minimum 50 osób.
Docelowo zamierzamy przeprowadzić 1 warsztat - 2 h (15-17), w tym dla dorosłych i dzieci. Z doświadczenia Pani prowadzące warsztaty wynika, iż 50 osób jest grupą najbardziej efektywną, gdzie istnieje możliwość podejścia do każdego, zapanowanie nad całością procesu, gdzie możliwa jest integracja grupy.

KOMPLEMENTARNOŚĆ:

Projekt warsztatów z Alpakami jest komplementarny do założeń Miasta i Gminy Kórnik, która promuje zdrowy styl życia oraz sport.

Pełna treść uproszczonej oferty realizacji zadania publicznego

W dniu 9.05.2022 r. wypłynęła do Urzędu informacja z prośbą o wycofanie oferty "Alpakoterapia, czyli lecznicza moc alpak! Spotkanie integracyjne mieszkańców Borówca." z powodów organizacyjnych.